Media

Pomník Nejedlého a výuka dějepisu

Na školách – a zvláště základních, kde si žáci většinou sami ještě nedovedou odvodit z faktů vlastní názor – je úloha učitele dějepisu velice zodpovědná. Zvláště jde-li o události od konce druhé světové války a léta padesátá. Nemusí to být právě odsun Němců z pohraničí a tzv. Benešovy dekrety, ale problém čistě lokální.

Důslednost novinářů má své hranice

Napřed malá příhoda. Na pravidelné hodnocení článků, na které si redakce Respektu co čtvrt roku zve lidi různých profesí, přišla nedávno i senátorka Jaroslava Moserová. Při listování Respektem se zarazila u textu, který rozebíral vážné podezření z korupce na úřadě ministra zemědělství Palase.

Senát podpořil návrh vyznamenat Mašíny

PRAHA – Horní komora českého parlamentu včera těsnou většinou podpořila návrh na vyznamenání členů skupiny bratří Mašínů. Rozhodující slovo ale má prezident Václav Klaus, který o udělení vyznamenání rozhoduje.

Senát šokoval, chce vyznamenání pro Mašíny

Problématická kauza bratří Mašínů se vrací jako bumerang. V posledních týdnech opět rozvířila vody české politiky a stala se takřka rovnocennou krizi vlády a sociální demokracie. Vše začalo veřejným slyšením v Senátu k návrhu vyznamenat členy skupiny bratří Mašínů. V Poslanecké sněmovně ale předkladatelé kontroverzního počinu neuspěli.

Odpovídá Jaroslava Moserová

Kulturní svět Jaroslavy Moserové

Knihy

Dick Francis: Souboj v letu

Lord Henry Gray si vydělává na živobytí jako každý obyčejný člověk. Ve volném čase jezdí překážkové dostihy a věnuje se sportovnímu letectví. Když změní zaměstnání a začne pracovat jako doprovod při mezistátní přepravě koní, zjistí, že jeho firma přepravuje nejen koně, ale i špióny. Být pouze přihlížejícím divákem mu ale není vlastní.
Překlad Jaroslava Moserová-Davidová

Čtete detektivky?

Detektivky jsou pohádky pro dospělé a mám je ráda, protože tam na rozdíl od skutečného života spravedlnost vítězí. Neobyčejně miluji knížky Johna Mortimera, bývalého advokáta zaměřeného na trestní právo. Mortimer je věhlasným intelektuálním spisovatelem, který však zároveň píše i vynikající lehčí žánr – konkrétně velmi populární soudničky.

Co si myslíte o přistěhovalectví?

Cizincům, kteří k nám utíkají, protože jim doma hrozí vězení nebo dokonce smrt, musíme samozřejmě nabídnout pomocnou ruku. Tak jako ji za totalitního režimu nabízeli na Západě nám.

Senátoři, poslanci a ministři prozradili své příjmy

PRAHA – Mnozí členové českého parlamentu si nemusí stěžovat na nedostatek peněz. Žebříček mezi senátory vede Eduard Outrata (za US-DEU) se svým kanadským důchodem přesahujícím milion korun ročně. Ve sněmovně pak vede Robert Vokáč (US-DEU), jehož příjem přesahuje dva miliony korun.

Mezinárodní letní jazyková škola přivítala své studenty

Více než šest stovek frekventantů se přihlásilo na letošní již 15. ročník Mezinárodní letní jazykové školy, která odstartovala výuku v pondělí.

Socha Nejedlého by měla být odstraněna

Socha Zdeňka Nejedlého v Litomyšli by měla být odstraněna. Za skutky, jichž byl ve školství spolupachatelem, by dnes byl postaven před soud.

Zámek přivítal první hosty

Kamenice nad Lipou * Poprvé v historii se v sobotu po pěti letech oprav pro veřejnost otevřel zámek v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Expozice a depozitáře zde bude mít Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Kromě toho bude mít na zámku místo také Městské muzeum Kamenice. Slavnostnímu otevření zámku přihlížely stovky lidí. „Dílo je velkým přínosem pro město, Vysočinu, Česko i Evropu,“ řekla předsedkyně českého výboru UNESCO a senátorka Jaroslava Moserová.